Jachta v Komiži v noci
21.7.-28.7.2012 Chorvatsko - Bavaria 44 ze Zatoně - video

Z této plavby se mi podařilo natočit a sestříhat nejzajímavější video. Bohužel mi část posádky neschválila vystavení videa na internet, takže jsem musel vypustit všechny skupinové záběry, z nichž nejlepší byly z plavby pod plachtami od Šolty ke Hvaru na 2m vysokých vlnách s blížící se bouřkou.

Video začíná námořní bohoslužbou v Rogoznici za rybáře a námořníky. Jenom v roce 2011 v Chorvatsku zahynulo 36 rybářů. Podle mého názoru proto, že typická malá chorvatská rybářská loďka je na rozdíl od jachty otevřená, takže když se rybáři pokazí motor, který je jedinou hnací silou, tak při větších vlnách během následné bouřky mu loď zaplaví voda, ještě než se stačí dostat ke břehu nebo zavolat radiem o pomoc.
V roce 2011 zahynuli i dva jachtaři - manželský pár. Manželský pár na 6 místné jachtě si šel zdřímnout do levé zadní kajuty v poledne, za jasného počasí, téměř za bezvětří asi 100m daleko od břehu v mělké vodě. Na první pohled se nemohlo nic stát. Bohužel jeden kontroverzní chorvatský podnikatel při vysoké rychlosti najel svou motorovou jachtou do jejich plachetnice a trefil se přesně do levé zadní kajuty, kde oba spali. Kdyby se zdržovali na kterémkoliv jiném místě jachty, tak by se jim nic nestalo, protože jachta byla vážně poškozena jenom v místě nárazu a dokonce zůstala na hladině. Bohužel měli smůlu.
Pro podnikatele to nebyl první případ zabití při bezohledné jízdě. Předtím už měl na svědomí dvě autohavárie, při kterých také zemřeli lidé. Místo aby se jim snažil poskytnout první pomoc, tak zuřivě telefonoval, pravděpodobně svému právníkovi.

Nejzajímavější částí videa je záběr největší plachetnice na světě, 135m dlouhého pětistěžníku Star Clipper, jak proplouvá pod plnými plachtami kolem města Hvar. Měli jsme obrovské štěstí, že jsme do Hvaru připluli v době, kdy mezi Paklenými ostrovy a Hvarem zakotvily pětistěžník, čtyřstěžník, trojstěžník a dvojstěžník. My jsme měli celou noc a celý den výhled na všechny tyto lodě, protože jsme kotvili kousek od nich. Na jednom záběru je možné vidět všechny tyto lodě najednou, stejně jako ve fotogalerii. Trojstěžník na videu je největší a hlavně nejrychlejší moderní jachta - plachetnice, která se jmenuje Maltese Falcon (Maltézský rytíř) a jeho prodejní cena byla 200mil dolarů.

(K plynulému přehrávání videa je zapotřebí připojení na internet o rychlosti minimálně 600kbit/s)