Jachta v Komiži
Vítejte na stránkách JACHTARENI.CZ věnovaných rekreačnímu jachtingu
Námořní mapa
Námořní mapa
Co si vzít na jachtu?

Doklady:
  Může být občanka nebo pas. Ale bezpodmínečně je nutné, aby to byly tytéž doklady, jejichž čísla byly odeslány Yachtnetu nejpozději 14 dní před odjezdem. Před odjezdem se posílá seznam posádky Yachtnetu a ten jej přepošle charterovce do Chorvatska. Pokud nesedí doklady se seznamem, znamená to velké zdržení. Nepřipadá v úvahu výměna pasu nebo občanky pár dnů před odjezdem. Jednou jsem musel kvůli tomu stát stejnou frontu dvakrát a vypluli jsme o dvě hodiny později než bysme mohli, kdyby byly doklady a seznam v pořádku! A to mně při čekání ve druhé frontě pustili před sebe Češi poté, co jsem si postěžoval, že už máme loď připravenou k vyplutí a potřebuji jenom doplnit tři čísla pasů.

Peníze:  V Chorvatsku v roce 2014 zavedli registrační pokladny připojené on-line na ministerstvo financí a veškeré platby i u malých obchodníků musí být v kunách. V charterovce se platí v Eurech pouze vratná kauce a to i ta malá, která se platí současně s nevratnou kaucí. Kolik si vzít peněz je nastíněno v kapitole „Kolik stojí dovolená na jachtě?“.

Své léky: Pro ty nejzavilejší suchozemce Kinedril (stačí 10 tablet/os na celý týden). Případně lékárničku. Na lodi je úrazová lékárnička, ale nic moc. Stačí jedna pro všechny.

Z mořské nemoci není potřeba mít velkou obavu. Po shlédnutí mých fotogalerií zjistíte, že většinou jsou vlny jenom malé a to nejen o prázdninách, ale i v červnu a září a velké vlny jsou pouze na videích a to z toho důvodu, že kdyby na videích žádné vlny nebyly, tak by se na ně nikdo nedíval.
Na vznik mořské nemoci nestačí pouze velké vlny. Aby propukla, tak musí trvat mnoho hodin a plavba se může po nějaké době přerušit koupáním v nějaké kryté zátoce a tím se propuknutí mořské nemoci odvrátí. A po hodinovém nebo dvouhodinovém koupání je člověku zase dobře a i když se zase vypluje do vln, tak se čas propuknutí mořské nemoci počítá zase od začátku. Navíc mám zkušenost, že i když se pluje několik hodin ve velkých vlnách podél pobřeží, tak pohled na nehoupající se pobřeží člověka zklidní. Taky pomůže když si člověk lehne na postel. Jako dobrá prevence proti mořské nemoci je pravidelná a vydatná strava, pravidelný pitný režim zohledňující letní horka a dlouhý spánek.
Nejhorší co člověk může udělat když je mu špatně, tak je sejít do salonu a začít ohřívat jídlo. Ve vyhřátém salonu u vařiče se mu udělá špatně zcela určitě. Vznik mořské nemoci výrazně urychlí i nevyspání. To vím z vlastní zkušenosti.

V Chorvatsku jsem se už plavil více než 20x a pokud jsou během týdne plavby větší vlny 2 dny, tak je to moc. Většinou nejsou vůbec a když jsou, tak většinou jeden den. Na to aby byly velké vlny, musí foukat silný vítr a při silnějším větru se zase naplánovaná trasa urazí za kratší dobu. Nejčastěji jsou vlny srovnatelné s vlnami na videu "20110910 Elan 431 z ACI Split" a tomu odpovídá i houpání lodě na videu.

Po týdenní plavbě se člověk houpe i na břehu. Stačí si lehnout a zavřít oči.

Opalovací prostředky! Jelikož hlavně dámská část posádky ráda přehání dobu slunění na palubě, tak vřele doporučuji panthenol, který nepříjemné následky aspoň zmírní. Málokdo dá na dobře míněnou radu, že nejlepším opalovacím prostředkem jsou hodinky a ne opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

Fotoaparát a videokameru: Pro přepravu z lodě na břeh se v zátokách používá vratký nafukovací člun, který je ve výbavě lodě, ale pro případ šplouchnutí vlny nebo vypadnutí ze člunu je nutné, aby fotoaparáty a kamery byly ve vodotěsném pouzdře. Vyrábí Gumotex a stojí to 150 - 500Kč podle velikosti. Záleží na velikosti fotoaparátu a videokamery, případně dalších věcech uložených ve vaku. Jeden větší vak může používat i více lidí, pokud se tak dohodne. Vodotěsný vak i plave. Je k tomu ale potřeba to, aby fotoaparát nezabíral celý objem.

Mobily: Na lodi je k dobíjení mobilů a akumulátorů do fotoaparátů a kamer pouze 1 autozapalovač na 12V, ale já to řeším vlastním měničem (střídačem) na 100W a prodlužovačkou s 5 zdířkami na 230V. Obojí jsem si schválně zakoupil pro účel jachtaření. Použitelné pro mobily a jeden notebook. Nesmí se na něm ale hrát hry, střídač by to nevydržel. Měnič se může používat v marině a když se jede na motor. Při kotvení v noci na kotvě nebo na bóji se dobíjet nemůže, protože by se brzo vyřadila z provozu lednička a kazily se potraviny. Při dobíjení náročnějších spotřebičů by se mohla vyřadit i poziční světla a to by bylo ve tmě dokonce nebezpečné, protože by nebylo loď vidět a nějaká loď by nás mohla srazit. Mobily mají přijatelný signál prakticky všude s vyjímkou skalnatých hlubokých zátok. Mobil s roamingem je potřeba pro případ problému někde ve městě. Když se někomu něco stane, tak ať víme na čem jsme a můžeme se domluvit.

Oblečení: Letní dovolená na jachtě se od  pobytové dovolené u moře v tom co si vzít s sebou na sebe moc neliší. Takže kromě sandálů, nějakých triček a kraťasů je zapotřebí si na jachtu vzít jedno teplé oblečení na noc pro případ hlídky a i pro případ chladnějšího počasí. Taky je potřeba počítat s tím, že pokud jsou vlny, tak může voda šplouchnout až dozadu, kde se sedí a člověk má hned promáčené tričko. Taková šplouchnutí mohou být za větších vln i dvě za den. Proto jsou zapotřebí kolíčky na prádlo (věší se na zábradlí, ale v případě plachtění pouze na zádi, v místech schválených kapitánem, jinak hrozí sražení oblečení do vody lanem od kosatky a je po oblečení). Od června do září není nutné speciální jachtařské oblečení na celé tělo. Pro případ vln a deště stačí nepromokavá bunda, na jaře a na podzim třeba i softshelová, která je dobrá i do chladna. V případě vytrvalého deště se hodí i pláštěnka na kolo. Vhodné jsou boty do vody proti ježkům a ostrým kamenům.  Čím dál od pevniny, tím více mořských potvor ve vodě a na dně! Pro méně odolné pokrývku hlavy. Čepice s kšiltem sice uletí při silném větru, ale plave a dá se tak k velké radosti posádky nacvičit záchrana muže přes palubu.

Úložné prostory jsou dost omezené: Jednomu člověku by mělo stačit oblečení, které vejde do asi 80l batohu (standardní batoh). V žádném případě se nedá vzít na loď  několik kufrů, není je kam  na lodi dát. Nejlepší je sportovní taška, která se dá zdvourozměrnit. Oblečení se dá vyndat z batohu a dát do přihrádek na lodi a batoh nebo tašku nechat v kufru auta. Pokud si někdo přece jenom nutně musí vzít kufr na kolečkách proto, že jede do Chorvatska busem a musí jít pěšky velkou vzdálenost, musí se smířit s tím, že si o rozměr kufru zmenší dvoulůžko. Ale zase na druhou stranu se větší kufr na kolečkách hodí na přepravu PET lahví ze supermarketu. Určitě se však na loď pro 8 lidí 8 kufrů nevejde.

Drobnosti: toaletní papír, mýdlo pro každého člena posádky (ke sprchování v marině) a společné tekuté mýdlo pro všechny členy posádky na každý záchod jedno (klasické mýdlo je nebezpečné, protože je kluzké a při náklonu sjede z umyvadla na zem, kde se po něm ukouzne), ručník, kolíčky na prádlo (nejlépe dřevěné), kvalitní kuchyňský nůž, kvalitní otvírák na konzervy, sirky, sáčky na odpadky z pevného materiálu a nahoře stahovací (nestačí ty laciné tenké 60l do odpadkového koše, ty vydrží jenom v koši a mimo koš se brzo protrhnou a odpadky musí vydržet na jachtě než se vyhodí i 3 dny), baterku (na signalizaci v noci ze břehu když se člověk chce nalodit na zakotvenou loď a má se pro něj přijet člunem – stačí malá na kolo nebo čelovka) (Jestli má někdo velmi silnou baterku, tak je velmi vítána, hodila by se při nočním kotvení v zátoce  a na plavbu v noci.) Trychtýřek na vodu k přelévání pitné vody z 5l barelků do PET flašek.

Stručný seznam věcí, které si má člověk vzít:
Doklady totožné s těmi, které mi uvede před plavbou k vyplnění seznamu posádky pro charterovku
Jídlo
Své léky, případně lékárničku a Kinedril
Opalovací prostředky
Fotoaparát a videokameru (v případě velkých vln ale hrozí šplouchnutí slané vody)
Mobil s roamingem.
Vodotěsný obal na fotoaparát, videokameru, mobil, peníze a doklady.
Velmi odolné pouzdro na sluneční brýle s provázkem na zavěšení.
Oblečení – nepromokavou bundu, pláštěnku na kolo, jedno teplé oblečení, sandály, botasky, boty do vody, dvoje plavky, jinak stačí standardní oblečení k moři, tedy kraťasy a tričko, čepice na hlavu nebo šátek.
Drobnosti: toaletní papír, mýdlo, ručník, kolíčky na prádlo, kvalitní kuchyňský nůž, kvalitní otvírák na konzervy, sirky, pevné stahovací sáčky na odpadky, baterku, trychtýřek na vodu
Plachtu na povlečení postele anebo povlečení na deku. Ne froté! Matrace nemají tvar obdélníků! V poslední době se charterovky hodně polepšily a mají nyní povlečení na lodích dostatek. Nutno prokonzultovat před plavbou.
Trogir
Bavaria 50 Cruiser
Hvar
Kaštel Gomilica
Bunkr na Visu
Zelená jeskyně
Zelená jeskyně
Hallberg
Hallberg