Komiža v noci
Vítejte na stránkách JACHTARENI.CZ věnovaných rekreačnímu jachtingu
Pojištění jachty a posádky

V kapitole „Pronájem lodě od charterovky“ jsem podrobně popsal pojištění jachty pro případ poškození. Toto pojištění je nezbytně nutné, protože jachta se může poškodit nejen vinou posádky, ale i vinou opotřebení lodě stářím nebo díky výrobní vadě lodě. Nebo si kapitán při přebírání lodě nemusí všimnout skryté závady způsobené předchozí posádkou. A je prakticky nemožné se domluvit s charterovkou, protože ta vždy strhne odpovídající částku z vratné kauce. Dle mého názoru je o pojištění kauce nejlepší uvažovat už při výběru charterové společnosti při objednávání lodě. Nejlepší je využít nevratné kauce.
Druhým nezbytně nutným pojištěním je cestovní pojištění (pojištění léčebných výloh). Na dovolenou na jachtě v žádném případě nestačí standardní cestovni pojištění. Nabídka komerčních pojišťoven je strašně odlišná jak cenou, tak i tím co se dá z pojistky proplatit. Nejhorší je, že dle mých zkušeností pojistné podmínky dané pojišťovny neznají ani sami zaměstnanci, kteří pro pojišťovnu pracují. Navíc se cena a i to, na co se pojistka vztahuje, mění u každé pojišťovny v čase. Podle mého názoru je naprosto nepodstatné, jestli pojišťovna proplatí třeba krádež zavazadel. Daleko důležitější je, jestli proplatí záchranu člena posádky vrtulníkem anebo není na jachting nějaká jiná výluka.
Některé pojišťovny navíc pojistí jachting pouze při plavbě do 3 námořních mil od břehu, jiná zase jenom pokud plachetnice má pouze plachty a nemá motor. Další možností je, že pojišťovna proplatí záchranu vrtulníkem, ale pouze pokud je klient zraněn a pokud ne, tak si musí vrtulník zaplatit sám apod. Smutné je, že když si člověk zajde do pojišťovny, tak s ním pracovník jenom vyplní formulář smlouvy, ale pokud si klient nepřečte podrobně pojistné podmínky, tak nemá jistotu, že je pojištěn pro všechny případy, které mohou na jachtě nastat. Já osobně jsem byl ve všech pojišťovnách natolik dotěrný svými otázkami, že jsem obdržel od každé pojišťovny pojistné podmínky, které jsem si všechny podrobně pročetl
Bohužel pojistné podmínky se letos v některých pojišťovnách zase změnily, takže budu muset znovu přehodnocovat, u které pojišťovny si pojištění léčebných výloh uzavřít. Svým posádkám poradím, kterou pojišťovnu považuji pro dovolenou na jachtě za nejlepší a proč, ale bude záležet pouze na každém členovi posádky, kterou pojišťovnu si zvolí. V případě týdenní plavby je pro všechny případy potřeba pojistka na 9-10 dní, protože i když se loď vrací charterovce v sobotu, tak se může stát, že v případě jakéhokoliv problému se nestihne návrat do ČR ještě v sobotu, ale až v neděli. A ten 10. den je nutný, pokud se jede do Chorvatska třeba autobusem, protože ten vyjíždí už v pátek večer. Což dohromady dává 10 dní.
Kromě pojištění léčebných výloh si platím i pojištění od firmy YachtPool určené na míru pro jachtaře, které je mnohonásobně dražší a je to taková poslední záchrana. Pojištění od YachtPoolu si platím jako kapitán a vztahuje se na všechny materiální i nemateriální škody způsobené mnou jako kapitánem, tak i kterýmkoliv jiným členem mé posádky uvedeným v seznamu posádky, který se předává charterovce před vyplutím. Není však náhradou za cestovní pojištění (pojištění léčebných výloh).
Na jachtě jsem byl již mnohokrát (viz fotogalerie) a kromě jedné plavby, která ve fotogalerii není (neměl jsem digitální fotoaparát), vždy jako kapitán a zatím se nikomu nic nestalo a pojištění nebylo třeba. Ale na jachtě se může stát úraz velmi snadno. Jako nejpravděpodobnější způsob úrazu považuji tento scénář: po koupání sejde jeden člověk po schůdkách s mokrýma nohama do salonu a ten kdo jde za ním, po mokrých schůdkách uklouzne a rozbije si hlavu nebo narazí rameno. Vždycky upozorňuji během plavby všechny členy posádky jak se úrazu vyvarovat a co nemají dělat, ale přesto si to člověk v kritický okamžik neuvědomí. I když už několikrát bylo ke zranění blízko, tak se dosud nikdo nezranil tak, aby potřeboval lékařské ošetření. Úraz se však stát může a je potřeba být i na tuto možnost přípraven, aby se nestalo, že kvůli ušetřeným 350-700Kč/os za dovolenou, bude muset člověk splácet léčebné výlohy dalších několik let.
Tornádo s plachtami
Tornádo
Duha nad mořem